Czy nowe symulatory lotu mogą naprawdę zastąpić szkolenie pilotów?

Symulatory lotu VR: Czy mogą w pełni zastąpić tradycyjne szkolenie pilotów?

Od ponad 8 dekad piloci trenują z symulatorami lotu. W tym czasie dokonano wielu przełomów technologicznych. W 2019 r. wirtualna rzeczywistość stała się nową i profesjonalną formą szkolenia pilotów, dzięki której możliwe jest osiągnięcie nowych, niewiarygodnych i ekscytujących wyników dla przemysłu lotniczego.

Już od prawie wieku wszyscy piloci, począwszy od pilotów prywatnych odrzutowców po bombowce stealth, szkolą się przy użyciu symulatorów lotu, które okazały się ogromnym odkryciem technologicznym w sposobie nauczania lotników. Nauczanie pilotów za pomocą systemów VR przyniosło korzyści profesjonalnym szkołom lotniczym, obniżając znacząco koszty lekcji lotniczych oraz rządowi Stanów Zjednoczonych poprzez obniżenie kosztów dla budżetu sił powietrznych na obronę. Z ich pomocą można również szkolić mechaników lotniczych. Przyjrzyjmy się przykładom, w jaki sposób symulatory lotu VR przyniosą korzyści nauce o lotnictwie w czasie.

Jak działają nowoczesne symulatory lotu


Symulatory lotu są zwykle wykonywane, gdy przód (kokpit) samolotu jest odcinany, a następnie mocowany do platformy w kształcie sześciokąta, aby umożliwić sześć stopni swobody ruchu (6DoF) w połączonej sekcji samolotu. Umożliwia to pilotom widok pasa startowego lub krajobrazu – wewnątrz umieszczane są wyświetlacze wideo.

Piloci szkolący się, dzięki symulatorom lotów, mają możliwość pracy z sytuacjami podobnymi do tych z życia. Dzięki symulatorom można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, oszczędzamy zużycie paliwa, unikamy kosztów konserwacji związanych z ciągłym użytkowaniem samolotu, a przy tym wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo dla pilota lub pasażera. Symulacje niebezpiecznych sytuacji i warunków, jak również awarie systemu, mogą stanowić doskonałe wyzwanie dla pilota i stanowić nieoceniony wkład w zdobyte przez niego doświadczenie.

Za pomocą zaawansowanej technologii, jaką jest symulator lotu, można nauczyć się: skupienia na ruchu, komunikacji, kontroli ruchu lotniczego, czy wizualizacji. Przykładem tego, co można zrobić, jest wystawianie pilotów szkoleniowych na ćwiczenia w orientacji przestrzennej poprzez ustawienie symulatora lotu (FS) tak, aby stworzyć takie samo uczucie tarcia powietrza, które będzie naciskać na kadłub. Pilotowi, wykorzystując pole o kącie 180 stopni, zapewnia się widok satelitarny każdego z obiektów w porcie lotniczym, który musi zobaczyć.

Pierwotnie, FS miały cztery poziomy, którym przyznano oceny od A do D, gdzie D oznaczało najlepszy standard. Od niedawna cztery poziomy zostały podniesione do siedmiu poziomów międzynarodowych, przy czym D jest typem 7. Zarówno w przypadku szkolenia początkowego (zmiana na inny typ samolotu), jak i szkolenia ustawicznego dla samolotów komercyjnych (wymagane jest regularne szkolenie dla każdego pilota komercyjnego, zazwyczaj co sześć miesięcy, aby w dalszym ciągu zezwalać na loty pasażerskie w samolotach CAT na ich trasie), typ 7/poziom D jest obecnie standardem.

Dlaczego zmieniać coś, co zawsze działało?

Symulatory lotu mogą być bardzo drogie, a przy tym zajmują dużo miejsca i dużo ważą, potrzebny jest ciężki sprzęt do ich przeniesienia, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na przykład, pełny symulator typu 7 kosztuje blisko 12 milionów dolarów, bez uwzględniania kosztów operacyjnych. Kiedy stary model samolotu wymaga wymiany na bardziej nowoczesną wersję, wydatki są jeszcze wyższe. W związku z tym obecnie szkolenie pilotów pochłania duża część budżetu dla wojska i koszty z tym związane są zbyt duże, aby aspirujący pilot mógł sobie na nie pozwolić.

Czy szkolenia VR dla pilotów staną się rzeczywistością?

W ostatnich latach w branży lotniczej panował duży podział, a wiele osób kwestionowało skuteczność rzeczywistości wirtualnej w szkoleniu pilotów. Byli tacy, którzy twierdzili, że zależność obecnego symulatora lotu od wieku nie może być zastąpiona przez nic na rynku. Pojawiły się obawy, że sytuacje takie jak chwytanie za maskę tlenową, gdy dym wypełnia kokpit lub nauka rozumienia lekkich wibracji w fotelu pilota podczas lotu samolotu zostaną utracone. Mimo wszystko, w ostatnich latach nie było dowodów na to, że symulatory fizyczne są mniej zdolne niż symulatory VR. Symulatory VR są jednak obsługiwane wraz z instruktażami w operacjach szkoleniowych Sił Powietrznych oraz kilkoma prywatnymi szkołami lotniczymi.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych korzystają z programu PTN, który łączy wiele technologii, w tym zaawansowaną biometrię, analitykę danych, rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną oraz sztuczną inteligencję w celu szybszego szkolenia pilotów, tańszej i bardziej skoncentrowanej sytuacji edukacyjnej. Pierwszy program PTN rozpoczął się w sierpniu 2018 roku, w którym brało udział 20 pilotów i obejmował 20 tygodni. Zaledwie cztery miesiące później, 13 z nich ukończyło szkolenia. Zazwyczaj potrzebny jest to roczny program, zanim piloci ukończą szkolenia.

Co przyniesie przyszłość szkolenia pilotów z wykorzystaniem VR?

Wirtualna rzeczywistość była tylko fantazją sprzed ponad dziesięciu lat, a teraz staje się głównym przedmiotem zainteresowania w świecie gier wideo. Jednak do 2016 roku było zaledwie 230 firm tworzących produkty z zakresu rzeczywistości wirtualnej i nie były to małe (Samsung, Google, Sony, Amazon, Apple i Microsoft, który przodował w tej dziedzinie). Potem w 2018 roku pojawił się na Facebookowy prototypowy wyświetlacz zmiennoogniskowy o nazwie Half Dome. Takie wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej pozwoliło na uzyskanie nieograniczonych odległości przy skupianiu wzroku, zarówno jak i przy oddalaniu i zbliżaniu, oferując pole widzenia o zakresie 140 stopni bez zwiększania wagi lub kształtu urządzenia.

Obecnie technologia VR jest stosowana w środowiskach, gdzie stosuje się multi-projekcję oraz zestawy słuchawkowe, dzięki czemu użytkownik ma poczucie, że znajduje się w samym centrum wirtualnej sytuacji. Teraz, nowe osiągnięcia technologiczne w wirtualnej rzeczywistości pozwoliły pilotom podczas treningu odczuwać wibracje, które stanowią uzupełnienie ważnych doznań podczas symulacji lotu przez coś, co nazywa się systemem haptycznym. Wirtualne postępy przynoszą świetne rezultaty w dziedzinie PTSD i szkolenia wojskowego.

Szkoły pilotażu również wykorzystują nową technologię zamiast starych samouczków wideo. Jedną z pierwszych firm lotniczych, która zastosowała technologię VR, była firmą spoza Australii. Główny instruktor pilotów wykorzystał ekipę filmową do stworzenia nowego wirtualnego doświadczenia szkoleniowego, wprowadził mobilny zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości i smartfonu, w ten sposób ucząc swoich studentów podstaw latania. Na chwilę obecną możliwe jest zapisanie się na kurs pilotażu z certyfikatem VR, a w krótce powstaną nowe.

Spójrz na jedne z najlepszych dostępnych zestawów VR


Zestawy VR obecnie łączy się za pomocą tetheringu lub urządzenia mobilnego. Można podłączyć telefon komórkowy do mobilnego zestawu VR, dzięki czemu każdy smartfon stanie się bezprzewodowym urządzeniem wirtualnej rzeczywistości. Google Daydream i Samsung Gear stanowią jedne z najtańszych zestawów VR dla Twojego telefonu komórkowego. Zestawy VR działające na zasadzie tetheringu stanowią doskonałą opcję, ponieważ umożliwiają dokładne śledzenie pozycji. Pozwalają na głębsze i bardziej realne doświadczenie lotu, w przeciwieństwie do mniejszej zdolności smartfonu do przetwarzania w porównaniu z laptopami lub komputerami stacjonarnymi.

Aby rozpocząć trening bądź zabawę, użytkownik powinien posiadać następujące elementy wyposażenia:

  • Komputer lotu w wirtualnej rzeczywistości
  • Najwyżej klasy zestaw VR
  • Pedały steru
  • Oprogramowanie pokładowe VR
  • Joystick samolotu lub ster

Technologia haptyczna nie jest całkiem dostępna do użytku publicznego, ale ostatnie zmiany dostosowują użycie mechanicznych siłowników, które są urządzeniami dotykającymi różnych części ciała, często mocowane są do opuszków palców i dłoni, pozwalając komuś dosłownie poczuć wirtualną rzeczywistość. Technologia ta została stworzona po to, aby piloci szkoleni w systemie VR, mieli możliwość przyswojenia się z wyczuciem pokręteł i przełączników, których używaliby w normalnej rzeczywistości.

Oprogramowanie lotu, które dosłownie Cię pochłonie

Wirtualna rzeczywistość w tym programie jest tak realna, że stał się on bardzo popularny. X Plane 11 posiada nowe funkcje, z ulepszonym interfejsem użytkownika o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia odczucia zbliżone do prawdziwej rzeczywistości oraz wysokiej jakości detali części samolotu.

Został uznany za jeden z najlepszych komputerowych symulatorów lotu, z niewiarygodnie realistyczną perspektywą. Zapomnisz, że grasz w grę, gdy staniesz w obliczu prawdziwego wyzwania, jakim jest wejście do bardzo dobrze rozplanowanego kokpitu z realistycznie wyglądającym panelem instrumentów, aby odbyć wirtualny lot.

Aerofly2 jest niesamowitym symulatorem lotów VR z grafiką 3D, której nigdy wcześniej nie doświadczyłeś, a jej celem jest stworzenie dynamiki lotów dla przyszłych pilotów. Realizm obejmuje szczegółowy kokpit i niesamowitą fizykę akrobacyjną, przy czym wszystkim można się cieszyć, przelatując nad pięknym układem południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Dostępność VR dla przemysłu lotniczego i pilotów

W 2020 r. wirtualna rzeczywistość jako część lotnictwa nie będzie już dłużej ignorowana. Chociaż symulacje lotu w technologii VR mogą różnić się od rzeczywistych doświadczeń z latania ogromnym samolotem w powietrzu, to dzięki nim nowa generacja, która marzy o karierze lotniczej, może już spać spokojnie z myślą o rosnących kosztach nawet najwyżej ocenianych symulatorów.

Leave a Comment